Zejména v posledních pěti letech se masivně rozšířily prodeje prstenů z chirurgické oceli a řekněme alternativních, ne klasických materiálů, jako jsou wolfram, titan, keramika, ale i dřevo. Co je důvodem? Pochopitelně, tyto materiály jsou obecně levnější, nežli zlato. Mladí lidé nelpí obvykle na tradicích a přestávají dbát na dlouho udržované tradice ve smyslu prsten by měl stát tolik a tolik, například tři platy ženicha atd. Cena je samozřejmě vždy faktorem, se kterým je nutné počítat. A co dále?
Dnešní doba je dobou technologií. Stačí, když se podíváte vedle sebe na stůl, nebo přímo na zařízení, na kterém si právě čtete tento článek. Mobilní telefon je něco, co si před dvaceti lety jen málokdo dokázal představit. Výkladní skříň technologického pokroku lidstva jako takového. A bylo by s podivem, kdyby se dnešní postoj k technologiím nepromítl takřka do všech odvětví lidské činnosti. Jen se podívejme na chytré náramky, hodinky a dokonce chytré prsteny. Špičková technologie ukrytá na centimetru čtverečním, o jaké si astronauti na Apollu mohli nechat zdát.
Ale pomineme-li elektroniku, podnítil rozvoj materiálů, jako je například titan, zájem o šperky z těchto materiálů do takové míry, že jejich online prodeje stoupají už nekolik let po sobě. Samozřejmě, vedle klasických prstýnků ze žlutého zlata je stále lze považovat za okrajovou zálěžitost, ale například podíváme-i se na prodeje prstenů z chirurgické oceli, je zjevné, že klasické materiály ztratily hodně ze své slávy.
Silně pochybuji o tom, že generace našich rodičů by si pořídila prstýnky z oceli. Dnes je ale doba jiná a právě chirurgická ocel hraje prim v online prodejích a to už několik let po sobě. Pravděpodobně v dohledné době nedojde k tomu, že by se prstýnky ze žlutého, růžového, či bílého zlata prodávat přestaly. Zlato je stále králem. Ale je možné, že se stanou třešničkou na dortu, drahou libůstkou pro fajnšmekry, zatímco alternativní materiály převezmou žezlo dobrého standardu.
Zatímco dříve bylo jakýmsi zvykem chlubit se cenou prstenů ve smyslu ukázat že na to mám, dnes je tomu spíše naopak (mluvím o mladých lidech do 30 let, u generace 40 plus je tomu jinak, ti jsou konzarvativnější) a roli hraje i jakási “společenská zodpovědnost”. Lidé si stále pořizují ony ikonické zlaté prstýnky a ruku na srdce, ten kdo si potrpí na krásné věci bude pravděpodobně spíše vybírat mezi zlatem a platinou, nežli mezi ocelí a titanem. Stačí se podívat na fotografie – klikněte zde. Krásné věci se neomrzí a ikdyž bude hlavním argumentem cena, vždy se najde segment trhu, který si udrží pozici exkluzivního produktu a snadno si najde odbyt. Ale většina, tedy směr, kterým se udává hlavní trend, kráčí momentálně směrem k ekonomičtějším a z hlediska vývoje progresivnějším materiálům.